Światło jako produkt podkreślający styl życia
Innowacyjne oświetlenie LED

Wynalezienie oświetlenia elektrycznego na zawsze zmieniło bieg historii ludzkości. Wydaje się niemal niewiarygodne, że węglowa lampa łukowa została opracowana po raz pierwszy ponad 200 lat temu, a domy prywatne mają światło elektryczne od lat 80. XIX wieku.

Obecnie, około 135 lat później, światło stało się ekscytującym produktem podkreślającym styl życia. Dzięki nowoczesnej i niezwykle wydajnej technologii LED jesteśmy w stanie oświetlić nasze domy i stworzyć własną niepowtarzalną, przyjazną i energooszczędną atmosferę w wielu kolorach, kształtach i wzorach.

Lampy LED

Od żarnika wolframowego do diody elektroluminescencyjnej

Jak zmieniła się technologia oświetleniowa?

W ostatnich latach przemysł oświetlenia elektrycznego dokonał niesamowitego postępu technologicznego. Dzięki swojej wiedzy na temat prędkości światła naukowcy mogli opracować żarówki z żarnikami wolframowymi wykorzystujące technologię LED. Diody świetlne były produkowane masowo już w latach 60. XX wieku, ale początkowo nadawały się tylko do kalkulatorów i zegarków cyfrowych. W tamtym czasie moc świetlna diod LED była nadal bardzo niska. W miarę ewolucji diod LED moc światła wzrosła z poniżej 0,1 lm/W do ponad 100 lm/W, co w kategoriach technologicznych oznacza prawdziwy skok naprzód. Najnowsza generacja świateł LED może osiągnąć wydajność nawet 300 lm/W.

Obecnie technologia LED ma fundamentalne znaczenie w projektowaniu oświetlenia zarówno do biur, jak i w domów. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że diody elektroluminescencyjne wykazują wyraźną przewagę nad swoimi poprzednikami: są znacznie bardziej wydajne! Na przykład sprawność tradycyjnej żarówki wynosi zaledwie około 5%, a pozostałe 95% jest tracone jako ciepło. Oświetlenie LED ma znacznie wyższą efektywność, co wyraźnie pokazała niemiecka fundacja badawcza Stiftung Warentest: trzyosobowa rodzina może zaoszczędzić około 150 euro rocznie, jeśli zastąpi swoje tradycyjne żarówki technologią LED.

Światło jako produkt podkreślający styl życia

Wykorzystanie technologii LED w nowoczesnych projektach oświetleniowych

Jednak wyższa wydajność diod LED w porównaniu do ich poprzedników to nie wszystko. Dzięki tej nowoczesnej technologii oświetleniowej można również tworzyć projekty, które jeszcze kilka lat temu były całkowicie nie do pomyślenia. Niektórym diody LED kojarzą się z zimnobiałymi i mało komfortowymi źródłami światła, ale to skojarzenie to mit. Współczesne projekty oświetleniowe wykorzystujące technologię LED dają znacznie więcej możliwości: od ciepłobiałej barwy przytulnego oświetlenia do pomieszczeń mieszkalnych po całą gamę kolorów w spektrum RGB — wszystko jest możliwe. Oświetlenie LED jest również najnowocześniejszym rozwiązaniem pod względem łatwości obsługi. Na przykład dzięki lampom LED STAR+ RELAX & ACTIVEmożna za pomocą jednego kliknięcia przełączyć oświetlenie ze stymulującej i zwiększającej koncentrację chłodnej bieli na jej harmonijną, przytulną i ciepłą barwę.

LED STAR+ RELAX & ACTIVE
LED STAR+ RELAX & ACTIVE

Ściemniane oświetlenie LED pozwala również na tworzenie unikalnych schematów oświetleniowych. Można wykorzystać je do przekształcenia sypialni lub łazienki w strefę spa, która zachęca do relaksu i snu. Nie trzeba instalować dodatkowego ściemniacza, ponieważ w przypadku świateł, takich jak LED STAR+ DUO CLICK DIM, ściemnianie jest możliwe za pomocą naciśnięcia przycisku. Technologia LED stworzyła również nowe możliwości w zastosowaniach zewnętrznych: dzięki oświetleniu wyposażonemu w technologię SMART+ i czujniki zmierzchu można zdalnie sterować światłem za pomocą smartfona, komputera PC lub tabletu i nie trzeba się już kłopotać wstawaniem, aby włączyć światło, gdy zachodzi słońce.

Edycja 1906 Vintage

Technologia LED przyszłością oświetlenia?

Taśmy LED, punktowe światła LED, słupy ogrodowe LED: przy tak innowacyjnej i energooszczędnej technologii nic dziwnego, że niektórzy twierdzą, iż tradycyjna żarówka odeszła do lamusa. Jednak dla wielu osób jej charakterystyczny kształt stał się klasycznym wzorcem, dlatego istnieje także sporo lamp LED, które wyglądają jak tradycyjne żarówki. Dzięki złączom, które nie różnią się od poprzednich, pasują one do tradycyjnych gniazd, co znacznie ułatwia oszczędzanie energii. A co najlepsze: dzięki technologii LED oświetlenie można projektować na bardzo wiele unikalnych sposobów. W kolekcji LEDVANCE znajdziesz m.in. klasyczne lampy vintage przypominające żarówki z żarnikiem węglowym ze „starych dobrych czasów”. Edycja 1906 Światło LED wygląda naprawdę pięknie w klasycznym świeczniku i tworzy wyjątkową stylizację, która jest wysoce energooszczędna.

Jeśli poszukujesz innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych, odpowiedzią jest seria SMART+ firmy LEDVANCE. Obejmuje ona szeroką gamę świateł LED i opraw oświetleniowych do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, którymi można sterować za pomocą aplikacji lub poleceń głosowych za pośrednictwem bramy Gateway lub Bluetooth. Wiele z tych świateł można również podłączyć bezpośrednio do asystenta Siri firmy Apple lub Echo firmy Amazon. Podsumowując — jest to całkowicie nowy wymiar oświetlenia! A co więcej, przy oczekiwanej żywotności wynoszącej około 20 000 godzin nie tylko oszczędzasz energię, ale również masz dodatkową wygodę, ponieważ żarówki trzeba wymieniać niezwykle rzadko!