Taśmy LED

Taśmy LED
Instrukcje montażu i porady dotyczące projektowania

Wykorzystaj wszechstronność taśm LED w kreatywnym projektowaniu oświetlenia. Ze względu na wyższą wydajność i dłuższą żywotność w porównaniu z klasyczną technologią żarników technologia LED szybko zyskała na popularności. Diody mają również ogromny potencjał projektowy dzięki swoim kompaktowym rozmiarom.

Taśmy LED z równomiernymi odstępami między diodami nadają się do różnych scenariuszy oświetleniowych. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo zamontować taśmy LED i poznasz kilka pomysłów na kreatywne projekty w biurach, budynkach mieszkalnych, sklepach i garażach podziemnych.

Taśmy LED

Taśmy LED: instrukcje prawidłowego montażu

Dwustronna taśma klejąca z tyłu taśmy LED umożliwia łatwy montaż na większości gładkich powierzchni. Jedynym czynnikiem ograniczającym jest długość: w przypadku instalacji 12 V taśma nie powinna przekraczać długości ośmiu metrów. W instalacjach 24 V maksymalną długością jest dwanaście metrów. Przy montażu dłuższych taśm należy użyć wzmacniacza. Modele z zamontowanym okablowaniem stanowią rozwiązanie gotowe do użycia, które można szybko podłączyć.

1. Przycinanie i przedłużanie taśmy LED
Taśmy LED można ciąć za pomocą nożyczek. Wielu producentów oznacza miejsca odpowiednie do cięcia symbolem nożyczek lub trzema przerywanymi liniami. Do podłączenia dwóch oddzielnych taśm LED można użyć szybkozłączy, takich jak system Slimconnect firmy Osram. Należy tylko upewnić się, że taśmy mają tę samą biegunowość.

2. Powierzchnie narożnikowe
Jeżeli diody LED muszą się zginać w narożnikach, należy użyć łącznika kątowego. Alternatywę stanową niektóre światła LED, które mogą zostać wygięte pod kątem do 60 stopni.

3. Podłączanie taśm LED do zasilacza
Należy wybrać zasilacz odpowiedni do danej taśmy LED. Muszą one mieć takie samo napięcie, które jest obliczane ze wzoru — moc w watach na metr × długość taśmy. Taśma LED 12 V o długości 3,8 m i poborze mocy 5 W/m musi mieć transformator o mocy co najmniej 19 W. Należy uwzględnić bufor wydajności na poziomie 20%. Podczas podłączania trzeba również pamiętać o prawidłowej polaryzacji.

4. Opcja: ściemniacz lub sterownik
W przypadku jednokolorowych taśm LED można płynnie regulować jasność za pomocą pośredniego przełącznika przyciemniania. Aby ręcznie zmieniać kolory w taśmach RGB, należy również podłączyć sterownik LED. Złącze do taśm RGB składa się z czterech przewodów:

  • czarny lub biały do dodatniego połączenia z dodatnim biegunem sterownika;
  • niebieski, czerwony i zielony do połączenia ujemnego;
  • czerwony przewód należy włożyć do zacisku R, zielony do G, a niebieski do B.

5. Podłączanie zasilania
W pierwszej kolejności, jeżeli jest to wymagane, trzeba podłączyć sterownik do zasilacza, aby podłączyć całość do sieci elektrycznej. Zewnętrzny brązowy lub czarny przewód należy podłączyć do zacisku L, niebieski przewód neutralny do zacisku N, a żółty/zielony przewód uziemienia ochronnego do zacisku z odpowiednim symbolem przewodu ochronnego.
Uwaga: przed instalacją na zewnątrz należy upewnić się, że obudowa oświetleniowa ma stopień ochrony IP66 i gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie w mokrych i wilgotnych warunkach oraz chroni przed dostępem wody. Miejsce połączenia dwóch taśm LED można zabezpieczyć za pomocą rurki termokurczliwej.

Kreatywne pomysły projektowe z wykorzystaniem taśm LED

Taśmy LED świecą jednorodnym światłem, pozwalając uzyskać przyjemną atmosferę w korytarzach i pomieszczeniach oraz na podłogach lub ścianach. Puść wodze fantazji.

Taśmy LED

Stosowanie diod LED na ścianie lub suficie do oświetlenia pośredniego
Ciepłe białe światła LED są idealne do aranżacji wymagających światła pośredniego. Taśmy LED można zamontować w suficie podwieszanym w celu stworzenia artystycznej gry świateł na ścianie lub podświetlenia produktów w sklepie.

Taśmy LED w kuchni
Obszar roboczy w kuchni powinien być dobrze oświetlony. W kuchni z szafkami ściennymi można przymocować diody LED na ich spodzie, aby oświetlić blaty, zlewozmywak i kuchenkę miękkim światłem.

Oświetlenie LED zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo na schodach i w garażach podziemnych
Oświetlenie LED włączane za pomocą czujnika zbliżeniowego może być stosowane na klatkach schodowych lub parkingach. Światło zapali się automatycznie, gdy ktoś się zbliży.

Drogi ewakuacyjne w budynkach mieszkalnych
Drogi ewakuacyjne mogą zostać oznaczone podłączonymi do zasilania awaryjnego taśmami LED znajdującymi się na podłodze. W nagłych przypadkach pokierują one mieszkańców w bezpieczne miejsce.